piątek, 4 marca 2011

Co autor ma na myśli?



Zmysły Sztuki to cykl spotkań artystyczno-edukacyjnych, które odbywają się w Królewskiej Cukierni Wilanowskiej w dawnej Oficynie Kuchennej na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Zabytkowa rezydencja królewska w Wilanowie znana jest z wybitnych dzieł sztuki dawnej. Odkrywanie i objaśnianie tajemnicy ich powstania należy do programów Muzeum Pałacu w Wilanowie. Minioną twórczość możemy lepiej zrozumieć poznając także źródła inspiracji i motywację współczesnych artystów.

Wiele osób przechodzi przez sale muzealne, rzucając okiem na prezentowane obrazy, rzeźby, zabytkowe przedmioty, nie zatrzymując się dłużej, nie kontemplując, nie bardzo rozumiejąc przekaz. Nikt nas przecież nie uczy odbioru sztuki. Pytanie „Co autor miał na myśli?” kojarzy się ze szkołą i jedyną możliwą, narzuconą z góry, interpretacją.

Andrzej S. Grabowski, twórca i kurator cyklu Zmysły Sztuki, obserwując takich trochę zagubionych gości muzealnych, wpadł na pomysł spotkań, podczas których nie tylko będą prezentowane dzieła sztuki, ale także, a właściwie przede wszystkim będzie można porozmawiać z ich twórcami, o tym, jak i gdzie artyści poszukują inspiracji oraz jak wygląda warsztat twórczy. Odpowiedzi artystów powinny ułatwić nam wszystkim odbieranie i zrozumienie sztuki. Powinny uwrażliwić wszystkie nasze zmysły na przekaz artystyczny.

Zgodnie z ideą Andrzeja S. Grabowskiego, spotkania zakładają otwartą wymianę myśli pomiędzy publicznością a autorami prezentacji artystycznych. Artyści występują parami, prezentując dwie różne dyscypliny artystyczne, np. malarstwo i muzykę, czy grafikę i literaturę. Odmienność ta stwarza różne odniesienia i relacje, występujące w złożonym i czasami trudnym do wytłumaczenia akcie twórczym.

Spotkania moderuje kurator projektu, który jest również artystą.

Dodatkową atrakcją Zmysłów Sztuki jest poczęstunek w postaci oryginalnego dzieła sztuki cukierniczej, każdorazowo specjalnie opracowanego przez bohaterów danego spotkanie.

Za nami już dwa spotkania, o których pokrótce napiszę. Z kolejnych będę się starać zanotować na tych wirtualnych kartkach nie tylko kto prezentował swoje dzieła, ale także o czym była mowa, jakie podpowiedzi dali nam twórcy i jakie tajniki swojego warsztatu zdradzili.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 17 marca 2011 roku, godz. 18.30, w Królewskiej Cukierni Wilanowskiej w dawnej Oficynie Kuchennej na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie. Zaprezentujemy obrazy warszawskiego artysty malarza, grafika i rysownika Mariana Nowińskiego, profesora warszawskiej ASP oraz warsztat twórczy Ireny Makarewicz, tłumaczki literatury pięknej. I oczywiście porozmawiamy o tajemnicy tworzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz