czwartek, 12 lipca 2012

Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś - odcinek 2.

   Czy artystyczne szkło barokowe może stanowić inspirację dla współczesnych artystów? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w drugim odcinku filmu z cyklu „Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś” w reżyserii kuratora projektu Andrzeja S. Grabowskiego, zdjęcia i montaż Tomek Pyrak.
   Bohaterami filmowych rozważań są pochodząca z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie, stworzona w Augsburgu na przełomie XVII i XVIII w., żebrowana flasza ze szkła o pięknym odcieniu czerwieni, wywodząca swój kształt z formy butli pielgrzymiej oraz wybitny twórca współczesnego szkła artystycznego prof. Zbigniew HorbowyDzięki znakom literowym, obecnym na zdobiącym flaszę srebrze, wiemy, że do powstania tego wyjątkowego naczynia przyczynił się Albrecht Biller (1653-1720).  
   Motywem przewodnim każdego z filmów tworzonych w ramach cyklu „Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś” jest jedno dzieło sztuki z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie – obraz, rzeźba, tkanina, grafika, mebel, szkło, porcelana, broń, kostium lub dzieło literackie. Początek każdej prezentacji filmowej poświęcony jest rysowi historycznemu, sylwetce twórcy oraz zastosowanej przez niego technice. Dalszą część stanowi rozmowa w pracowni wybranego artysty, która przybliża warunki powstawania jego prac, pokazuje warsztat, inspiracje, potrzebę tworzenia oraz odniesienia i analogie do sztuki dawnej i do wybranego dzieła z kolekcji wilanowskiej. 
   Producentem filmów jest Muzeum Pałac w Wilanowie, które zaprasza na projekcję filmową: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz