wtorek, 22 października 2013

Z przymrużeniem oka - recenzja z 23. spotkania z cyklu "Zmysły Sztuki"

   Podchodzić do życia z przymrużeniem oka. Tworzyć fotografię w głowie, bo tam powinna się urodzić. Dopiero, gdy tam będzie gotowa, spojrzeć przez obiektyw aparatu i namalować swój wewnętrznie przetworzony świat. To, jakim urządzeniem utrwalimy chwilę, nie jest takie istotne. Uwodzić mądrym, zastanawiającym a jednocześnie zabawnym tekstem wyśpiewanym ciepłym głosem. Tego można uczyć się od naszych gości - Tomka Sikory i Marka Majewskiego. 

   Moim zdaniem właśnie to ich łączy - zdrowy dystans do świata, żartobliwe
Marek Majewski i Tomek Sikora
fot. Anna Pszonka
podejście do otaczającej nas rzeczywistości. Mix absurdu i krainy czarów. Marzenie o podróży w czasie. A, i jeszcze cząstka dziecka, która w nich nadal żyje i jest aktywna.
   Dawno nie miałam okazji tak po prostu pośpiewać. Nie ważne czy poprawnie, czy czysto. Ważne, że z potrzeby serca. I nie tylko ja śpiewałam, ale prawie wszyscy. Jedni odważniej, głośniej, inni ciszej, tak nieśmiało, pod nosem, markując słowa. Jednak, wydaje mi się, że wszyscy dali się uwieść pierwotnej chwili. 
   Był to czas śmiechu i wzruszeń, śpiewu i rozmów, zamyślenia, zastanowienia. Były zagadki kuratora "Zmysłów Sztuki" Andrzeja S. Grabowskiego, a w zamian za poprawne odpowiedzi można było zdobyć piękną publikację "Genius loci" z fotografiami Tomka Sikory, wydaną przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, przy wsparciu firmy Per Aarsleff Polska, która od lat współpracuje z Muzeum i jest także sponsorem "Zmysłów Sztuki". Zachęcam do zapoznania się z tym niesamowitym albumem, który pokazuje wnętrza Pałacu zupełnie inaczej niż mogą się Państwo spodziewać.
Pan Jajo
fot. Anna Pszonka
   Oglądaliśmy nie tylko fotografie, ale i filmy Tomka Sikory z Panem Jajo - Wojtkiem Cichańskim w roli głównej. Polecam: Grzegorz Turnau "Motorek" i Czasoprzestrzenny kac - scenariusz, reżyseria, zdjęcia i mistrzowska realizacja Tomek Sikora. Zamarzyło mi się bieganie po trawie na bosaka, wariowanie bez skrępowania, obudzenie dzikiej kobiety w sobie. Sztuka wyzwala? Absurd otwiera ogromną przestrzeń interpretacji. Proszę się o tym przekonać - obejrzeć filmy, poznać zdjęcia Tomka Sikory, posłuchać śpiewu Marka Majewskiego, uśmiechnąć się i zaszaleć choć przez chwilę. Obudzić w sobie dziecko.
   A cisza? Czy zastanawiali się Państwo, jak ważna jest cisza? Bo my tak. Cisza w muzyce, w rozmowach, na scenie, w malarstwie czy fotografii. Tak, tam też - cisza jako przestrzeń, oddech, swoboda.
   Dyskutowaliśmy o kodach kulturowych, o tym, że są teksty ważne, uniwersalne, które mówią o nas bardzo wiele i które powinniśmy znać. Bawiliśmy się słowem, wierszem, mową wiązaną, żartem. Sprawdzaliśmy swoją znajomość klasycznych tekstów i umiejętność opowiadania dowcipów. Mogą mi Państwo wierzyć, że nie jest łatwo zaskoczyć satyryka, ale jednej z uczestniczek "Zmysłów Sztuki" się udało. Żart był krótki i oczywiście absurdalny.
   Jako że nasze spotkania są w swoim zamyśle artystyczno-edukacyjne, to za każdym razem czegoś nowego możemy się nauczyć. Na przykład, tym razem
Chwila refleksji
fot. Anna Pszonka
Marek Majewski wprowadził nas w temat poezji śpiewanej, piosenki autorskiej, piosenki dla dzieci i ballady żeglarskiej, która zdecydowanie różni się od szanty.
   Rozmawialiśmy o pasjach, dzięki którym rodzą się nowe pomysły, które mogą stajać się pasją dla innych.
   Czy widzieli Państwo Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oczami Tomka Sikory? Jeśli nie, to koniecznie muszą to Państwo zobaczyć. Poszukać Alicji w czarownej k
rainie Króla Jana III, pójść śladem Szalonego Kapelusznika, podziwiać kobiety w futurystycznych strojach w barokowym wnętrzu. Intrygujące połączenie. 
   Na czerwonej ścianie nad barem w Oficynie Kuchennej, dawnej kuchni pałacowej, dziewczyna w czerwonej sukience gra dla nas swoją melodię. Kto ją usłyszy? Ten, kto otworzy swoje zmysły na sztukę, na obraz, na słowo, na dźwięk. 
"Wesołe ciasteczko"
fot. Tomek Sikora
   A zmysły karmiliśmy na "Zmysłach" i strawą duchową - obrazem, dźwiękiem, słowem, ale i słodkością, czyli "Wesołym ciasteczkiem©" stworzonym przez Tomka Sikorę i Marka Majewskiego przy udziale kuratora "Zmysłów Sztuki" Andrzeja S. Grabowskiego, wykonanym przez cukiernika Oficyny Kuchennej, oraz przednim węgrzynem, który dostarczyła Winiarnia Lippóczy Pince. 
   Aż chciałoby się, aby takie spotkanie trwało i trwało... 
   W imieniu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Fundacji andART, współorganizatora spotkań, dziękuję wszystkim za aktywny udział i zapraszam na kolejne "Zmysły Sztuki", które odbędą się 21 listopada br. Już wkrótce zamieszczę informacje o tym, kogo będziemy gościć. 
   Prace Tomka Sikory można oglądać w Oficynie Kuchennej do 19 listopada br. Zapraszam także do zobaczenia intrygujących 10 niespodzianek Tomka Sikory, których należy szukać zarówno na parterze, jak i w galeriach na piętrze Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   Tym razem mamy tak dużo zdjęć ze spotkania - część wykonanych przez Tomka Sikorę, a część przez Anię Pszonkę, że zachęcam do odwiedzenia profilu "Zmysłów Sztuki" na Facebook'u, gdzie w galerii zamieściłam znacznie więcej fotografii niż dało się wkleić tutaj. 

Barbara A. Maciążek

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza