poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Zaproszenie na spotkanie z Leszkiem Kuchniakiem i Adamem Bartoszem

   W imieniu dyrektora Muzeum Pałacu w Wilanowie Pawła Jaskanisa zapraszam na 10 maja (czwartek) 2012 r., na godz. 19:00, do Królewskiej Cukierni Wilanowskiej, gdzie w ramach kolejnego spotkania z cyklu "Zmysły Sztuki" będziemy gościć Leszka Kuchniaka, artystę malarza oraz Adama Bartosza, etnografa.
   Spotkanie zapowiada się niezwykle ciekawie, gdyż poprzez prace naszych gości i rozmowę z nimi będziemy mogli bliżej poznać kulturę żydowską, romską, kresową. Poniżej zamieszczam garść informacji o Leszku Kuchniaku i Adamie Bartoszu.   
   Ukoronowaniem wieczoru będzie jak zawsze coś słodkiego. Przy udziale kuratora projektu Andrzeja S. Grabowskiego, bohaterowie spotkania wykreowali ciastko (o którym jeszcze nic nie wiem, więc dla mnie to też będzie niespodzianka:-)), a które smakowo skomponuje i wykona, zgodnie z tradycją naszych spotkań, mistrz cukierniczy z Królewskiej Cukierni Wilanowskiej. 
   Obrazy Leszka Kuchniaka prezentowane podczas "Zmysłów Sztuki" będzie można oglądać do 12 czerwca 2012 roku.
   Choć wstęp na "Zmysły Sztuki" jest wolny, to chciałam przypomnieć, że ilość miejsc jest ograniczona...

   Leszek Kuchniak jest absolwentem rzeźby na krakowskiej ASP w pracowni prof. Bandury. Na na tej samej uczelni ukończył ponadto Studium Scenografii u prof. Majewskiego. Uprawia rzeźbę (także plenerową), malarstwo i rysunek (również satyryczny). 
   Dotychczas wziął udział w około 120 wystawach zbiorowych i ponad 100 indywidualnych w kraju i zagranicą, m.in. w Holandii i USA. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, takich jak np. Człowiek Roku 1995 według American Biographical Institut Inc. 
   W 2010 roku odznaczony przez Ministra Kultury i Sztuki orderem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Prace Leszka Kuchniaka znajdują się w kolekcjach prywatnych, w wielu galeriach i centrach sztuki zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

   Adam Bartosz, absolwent etnologii i muzeologii, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, jest wybitnym znawcą kultury i historii Romów oraz Żydów. Jego działalność na polu historii i kultury zaowocowała ogromnym wzrostem zainteresowania tą tematyką. Opublikował kilkadziesiąt artykułów o tematyce żydowskiej, a także publikacje książkowe „Tarnowskie judaica” (1992), „Żydowskim szlakiem po Tarnowie” (2000, 2002). Za opiekę nad zabytkami żydowskimi wyróżniony przez Ambasadę Izraela w Polsce Dyplomem Uznania za Zasługi dla Ochrony Zabytków Kultury Żydowskiej w Polsce (1998), a przez Ministra Sprawiedliwości Medalem za prace na rzecz resocjalizacji skazanych przez pracę przy zabytkach (2007).
   W latach 90. wykładał na letnich seminariach organizowanych przez Oxford Centre of Hebrew and Jewish Studies, gdzie w 1995/96 roku przebywał na półrocznym stypendium ufundowanym przez tę uczelnię.
Wydał kilka książek o Cyganach, m.in. „Katalog zbiorów cyganologicznych” (2007), „My Cyganie/Amen Roma” (2008), opublikował kilkadziesiąt artykułów w czasopismach romologicznych w wielu krajach.
   Jest aktywnym członkiem stowarzyszeń: sekretarzem Stowarzyszenia Romów w Tarnowie, prezesem Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej (od 1990), inicjatorem i prezesem (2005-2009) Stowarzyszenia Muzeów Małopolskich, prezesem (od 2009) Tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego, wiceprezesem oddziału tarnowskiego Towarzystwa Historycznego (od 2009).
   Przez 30 lat sprawowania funkcji dyrektora wielodziałowego muzeum zyskał pozycję niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie muzealnictwa, dziejów miasta i regionu, opieki nad zabytkami, kreowania interesujących i wartościowych wydarzeń kulturalnych, artystycznych i promocyjnych, takich jak np. „Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów”, „Romskie Dzieci w Muzeum”, „Dni Pamięci Żydów Galicyjskich”. W 2002 r. otrzymał za realizację Taboru Pamięci wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki w ramach corocznego konkursu ministerialnego Sybilla. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz