poniedziałek, 16 września 2013

Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś - odcinek 4.

   W czwartek, 12 września br., podczas 22. spotkania z cyklu "Zmysły Sztuki" odbył się premierowy pokaz czwartego odcinka filmu "Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś", pt. "Od Davida do Strumiłły", w którym szukamy odpowiedzi na pytanie, na ile współczesna sztuka i malarstwo czerpie z doświadczeń historycznych. 

     W filmie prezentujemy nie tylko najcenniejszy obiekt z kolekcji wilanowskiej - obraz „Portret konny Stanisława Kostki Potockiego”, autorstwa Jacquesa L. Davida, z 1781 roku, ale także opowiadamy o osobie portretowanej. Stanisław Kostka Potocki to postać szczególna dla Muzeum Pałacu w Wilanowie. To on zapoczątkował tradycję kolekcjonerstwa i dbał o rozwój zbiorów gromadzonych w pałacu w Wilanowie. Swoją kolekcję dzieł sztuki udostępnił w 1805 r. publiczności, tworząc jedno z pierwszych muzeów w Polsce. Zależało mu także na odzyskaniu utraconych sobiescianów – obiektów związanych z fundatorem Pałacu, Janem Sobieskim.
   O wpływie malarstwa historycznego z XVIII wieku na współczesną twórczość oraz o źródłach inspiracji rozmawiamy z Andrzejem Strumiłło, wybitnym artystą malarzem i grafikiem.
   Motywem przewodnim każdego z filmów tworzonych w ramach cyklu „Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś” jest jedno dzieło sztuki z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie – obraz, rzeźba, tkanina, grafika, mebel, szkło, porcelana, broń, kostium lub dzieło literackie. Początek każdej prezentacji filmowej poświęcony jest rysowi historycznemu, sylwetce twórcy oraz zastosowanej przez niego technice. Dalszą część stanowi rozmowa z wybranym współczesnym artystą, na temat odniesień i analogii do sztuki dawnej i do wybranego dzieła z kolekcji wilanowskiej.
   Producentem filmu z cyklu „Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś”, w reżyserii kuratora projektu Andrzeja S. Grabowskiego, jest Muzeum Pałac w Wilanowie, które zaprasza na projekcję.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz