niedziela, 1 września 2013

Zaproszenie na 22. spotkanie z cyklu "Zmysły Sztuki"

   Zapraszam do Wilanowa na 12 września 2013 roku (czwartek), godz. 19:00, na 22. spotkanie z cyklu „Zmysły Sztuki”. Gośćmi Muzeum Pałacu w Wilanowie będą Sławomir Kiełbus – rysownik komiksów i ilustrator oraz dr Anna Straszewska – historyk sztuki, kostiumolog.

   Przed spotkaniem obędzie się premiera filmu z cyklu „Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś” pt.: „Od Davida do Strumiłły”. 
   Następnie porozmawiamy o sztuce i źródłach inspiracji, o potrzebie tworzenia i warsztacie twórczym, o tym jak pracuje się nad rysunkiem komiksowym, a jak nad satyrycznym, na czym polega współpraca ze scenarzystą. Podyskutujemy także o roli stroju czy kostiumu w malarstwie i o historii mody, którą możemy prześledzić, badając dzieła dawnych mistrzów.
   Uczestnicy spotkania zostaną poczęstowani ciastkiem, które zaprojektowali nasi goście przy udziale kuratora projektu Andrzeja S. Grabowskiego. Smakowo skomponuje i wykona słodką niespodziankę mistrz cukierniczy z Oficyny Kuchennej.
   Zapraszam serdecznie w imieniu dyrektora Muzeum Pałacu w Wilanowie Pawła Jaskanisa oraz Fundacji "andART", współorganizatora spotkań z cyklu "Zmysły Sztuki".
    Wystawę prac Sławomira Kiełbusa będzie można oglądać do 14 października br.


   I tradycyjnie kilka słów o naszych gościach:

Sławomir Kiełbus - rysownik komiksów i ilustrator.
   Od 1996 roku pracuje jako grafik prasowy w tygodniku „Angora", dla którego dotychczas stworzył takie dzieła komiksowe jak np. serial dla dzieci „Gwidon” (ok. 1 tys. odcinków), „Ignac”, „Milkymen”, „Torfiak” czy „Wieśmin” - komiksową parodię „Wiedźmina”.
   Jego komiksy stanowiły żelazną pozycję w magazynie dla koneserów komiksów „Krakers".
   Współpracuje z wieloma instytucjami, wydawnictwami czy agencjami reklamowymi w zakresie komiksów, ilustracji, projektów postaci, np. z Europejskim Centrum Bajki, Goethe-Institut, NBP, PGNiG, Wydawnictwem Maar, Macmillan Education.
   Na łamach „Angory", „Chichotu” czy „Superexpressu" publikuje rysunki satyryczne.
   W 1997 roku, jako jeden z autorów publikujących w tygodniku „Angora", prezentował swoje prace na wystawie podczas Łódzkiego Festiwalu Komiksowego.
   W październiku 2002 roku zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi za pracę do własnego scenariusza pt. „O tym, jak chłop baby szukał”.
   Jego komiksy odznaczają się nie tylko niezwykłą biegłością tak w rysunku realistycznym, jak i humorystycznym, swobodą w użyciu środków graficznych, perfekcyjnym opanowaniem przeróżnych konwencji komiksowych, ale także ogromnym poczuciem humoru.

Oficjalna strona: www.kielbus.pl
Blog: http://kielbus.blogspot.com
e-mail: slawek@kielbus.pl

Dr Anna Straszewska jest historykiem sztuki i kostiumologiem, absolwentką Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała również w Wiedniu w ramach stypendium Herdera.
   Pracuje w Pracowni Plastyki Współczesnej Instytutu Sztuki PAN.
   Jej pasją i głównym przedmiotem zainteresowań badawczych jest historia ubioru.
   Pracę magisterską poświęciła historii kobiecego stroju ślubnego w XIX wieku, a doktorską roli warsztatu kostiumologicznego w malarstwie historycznym na przykładzie Jana Matejki (obie napisane pod kierunkiem dr hab. Anny Sieradzkiej).
   Prowadziła również wykłady z historii mody na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie oraz w wyższej szkole Via Moda Industrial.
   Jest sekretarzem Klubu Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej przy Oddziale Warszawskim SHS, a także współpracuje z Muzeum Pałacem w Wilanowie jako konsultant merytoryczny konkursu na rekonstrukcje ubiorów historycznych „Wilanów dla młodych talentów”.
    Na podstawie rozprawy doktorskiej opublikowała książkę „Kostium historyczny w twórczości Jana Matejki i malarstwie XIX wieku” (Warszawa-Kraków 2012). Jest także współredaktorem serii „Polskie życie artystyczne w latach 1944-1960. Diariusz wydarzeń z wyborem tekstów” (t. 1-4, Warszawa 2012) i autorką tomu 3: Rok 1949.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz