piątek, 21 grudnia 2012

Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś - odcinek 3.

   Wczoraj w Muzeum Pałacu w Wilanowie odbył się premierowy pokaz trzeciego odcinka filmu z cyklu "Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś", w reżyserii kuratora projektu Andrzeja S. Grabowskiego.
   Motywem przewodnim każdego z filmów tworzonych w ramach cyklu „Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś” jest jedno dzieło sztuki z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie – obraz, rzeźba, tkanina, grafika, mebel, szkło, porcelana, broń, kostium lub dzieło literackie. Początek każdej prezentacji filmowej poświęcony jest rysowi historycznemu, sylwetce twórcy oraz zastosowanej przez niego technice. Dalszą część stanowi rozmowa z wybranym współczesnym artystą, na temat odniesień i analogii do sztuki dawnej i do wybranego dzieła z kolekcji wilanowskiej.
   W trzecim odcinku cyklu „Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś” bohaterem filmowych rozważań jest obraz pt. „Szewc” - Szkoła Holenderska, XVII w., olej na płótnie, o wym. 31,8-32,1 x 23,5-24 cm, z wilanowskimi znakami galeryjnymi na odwrocie. Ekspertem zaproszonym do rozmowy na temat m.in. Szkoły Holenderskiej jest prof. Jerzy Nowosielski z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
   Obraz pt. „Szewc” znajdował się w zbiorach wilanowskich co najmniej od połowy XIX w. Pod koniec 1944 lub na początku 1945 roku został zrabowany, co uwzględniono w spisach strat wojennych oraz rejestrze dóbr kultury utraconych w wyniku II wojny światowej. Do Muzeum Pałacu w Wilanowie powrócił po ponad 70-letniej nieobecności. 5 października 2012 roku został powtórnie włączony do wilanowskiej kolekcji historycznej. Obecnie oglądać go można w Gabinecie Holenderskim w Muzeum Pałacu w Wilanowie.
   Producentem filmu z cyklu „Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś” jest Muzeum Pałac w Wilanowie, które zaprasza na projekcję.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz