niedziela, 24 listopada 2013

"Zatrzymaj się!" - Prowokacja Tomka Sikory w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

   Zanim pojawi się moja recenzja z 24., ostatniego w tym roku, spotkania z cyklu "Zmysły Sztuki", zapraszam na projekcję filmu, który mieliśmy okazję obejrzeć na początku spotkania. Nawiązuje on do spotkania 23. - z Tomkiem Sikorą, bo to właśnie jego działania są tematem filmu pt. "Zatrzymaj się!" - Prowokacja Tomka Sikory w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.   Prowokacja Tomka Sikory, prezentowana w formie 11 kompozycji fotograficznych oprawionych w historyczne ramy, powieszonych w ciągu malarskiej kolekcji obrazów w Muzeum Pałacu Króla Jana IIII, stanowi swoisty happening. Twórca próbuje zatrzymać zwiedzających w swoistym biegu przez Muzeum. Ta próba zatrzymania jest świadomym działaniem artysty. Tomek Sikora chce sprawić, aby odwiedzający Pałac przystanęli i zastanowili się, czy jego propozycja jest prawdą, czy fikcją. Dopiero zatrzymując się zwiedzający mogą w pełni zobaczyć otaczające ich dzieła i spróbować połączyć się z nimi emocjonalnie.
    Fotografie Tomka Sikory są wybranymi świadomie kompozycjami wywodzącymi się z autentycznych obrazów historycznych. Używa on swoistego warsztatu fotograficznego, który te kompozycje kształtuje malarsko. Wszystkie kompozycje-prowokacje są w odbiorze bliskie materii malarskiej. Choć przypominają obrazy, ale tak naprawdę nimi nie są. Fotografie Sikory wywołują w widzu zróżnicowane, często sprzeczne emocje i uczucia. Dzieje się tak dzięki obfitości zastosowanych form, przede wszystkim znaczeniowych i skojarzeniowych.
   Tomek Sikora jest twórcą niezwykłym, gdyż bogactwo form i treści zawartych w wykonywanych przez niego zdjęciach wymyka się ramom współczesnej fotografii.

O wystawie: http://www.wilanow-palac.pl/10_niespodzianek_tomka_sikory.html

Scenariusz i reżyseria: Andrzej S. Grabowski
Kamera i montaż: Tomek Pyrak
O prowokacji: Tomek Sikora
Pytania zadaje: Andrzej S. Grabowski
Produkcja: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Fundacja artystyczno-edukacyjna andArt, Per Aarsleff Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz