niedziela, 6 października 2013

Zaproszenie na 23. spotkanie z cyklu "Zmysły Sztuki"


  Zapraszam do Wilanowa na 17 października 2013 roku (czwartek), godz. 19:00, na 23. spotkanie z cyklu „Zmysły Sztuki”. Gośćmi Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie będą Tomek Sikora - fotograf oraz Marek Majewski - poeta, bard.

   Porozmawiamy o sztuce i źródłach inspiracji, o potrzebie tworzenia i warsztacie twórczym, o kreatywności w fotografii, o poezji i zabawie słowem, o felietonach w formie fraszki, a także o graniu melodii nie tylko w duszy, ale i na scenie.   Uczestnicy spotkania zostaną poczęstowani ciastkiem, które zaprojektowali nasi goście przy udziale kuratora projektu Andrzeja S. Grabowskiego. Smakowo skomponuje i wykona słodką niespodziankę mistrz cukierniczy z Oficyny Kuchennej.
   Zapraszam serdecznie w imieniu dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Pawła Jaskanisa oraz Fundacji "andART", współorganizatora spotkań z cyklu "Zmysły Sztuki".


   I zgodnie z tradycją kilka słów o bohaterach 23. spotkania:


Tomek Sikora - fotograf
   Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 50 wydawnictw autorskich. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. 
   Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii, gdzie mieszkał przez wiele lat. 
   Autor międzynarodowych kampanii reklamowej dla Hoteli Sheraton, Intercontinental, Singapore Airlines, Reebok.
   W 2002 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną.
   Od roku 2006 jest współtwórcą Kalendarzy Wilanowskich, wydawanych przez Per Aarsleff Polska i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
   W 2009 roku nakładem wydawnictwa ZNAK ukazał się album „Tomek Sikora światłoczuły“, zawierający kilkaset zdjęć oraz wiele anegdot.


Marek Majewski - mgr inż., absolwent Wydz. Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej – dyplom w roku 1978. Specjalność – Samoloty i Śmigłowce - konstruktor. W czasie studiów pracował w Biurze Konstrukcyjnym WSK Okęcie. Po dyplomie – do 1983 roku w Zakładzie Wytrzymałości Konstrukcji Instytutu Lotnictwa.
   Obecnie - autor i kompozytor, śpiewający poeta i satyryk, felietonista i szantymen. Scenarzysta i reżyser, a także konferansjer licznych programów estradowych, telewizyjnych i radiowych. Laureat miedzy innymi Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej, Festiwalu Dobrego Humoru, Spotkań „SMAK”, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Warszawskiej Giełdy Piosenki oraz „Szant Pod Żurawiem”. W dorobku autorskim ma m. in. płyty „Piosenki dziecinne” - 1998, „Czasy lewej kasy” - 2005, płytę żeglarską „Szantyryk szantymentalny” – 2008, płytę „Tylko z gitarą” - 2011, kasetę wideo „Latający teatrzyk U' Lotka” z autorskim programem kabaretowym a także książkę „Pies też człowiek, czyli wiersze psubrata” – 2010.
   Znany z łamów tygodnika „WPROST”, gdzie stworzył nową formę felietonu w formie fraszki, następnie z tygodnika „Newsweek” i dziennika „Polska”, radiowego magazynu „ZSYP”, programów „Kawa czy herbata” i „Sprawa dla reportera” oraz „Kabaretowa Lista Przebojów”.
   W latach 1989 – 2008 współautor (z Marcinem Wolskim) wszystkich politycznych szopek telewizyjnych i radiowych, w tym także nagrodzonego w Gdańsku widowiska „Teraz Wyspa”.
   Autor wielu piosenek, wierszy i bajek dla dzieci, drukowanych kiedyś w „Świerszczyku”, a obecnie między innymi w szkolnych podręcznikach do języka polskiego. W telewizyjnej „Ciuchci” stworzył postać Pana Poety.
   Wieloletni artysta kabaretów „Pod Egidą” i „Sześćdziesiąt minut na godzinę”.
   Od kilkunastu lat uczestnik i laureat licznych festiwali i imprez żeglarskich i szantowych.
   Od 1996 roku prowadzi także w Warszawie własną stałą scenę kabaretową pod nazwą: „Kabaretowa Scena Przyjaciół Marka Majewskiego”, skupiającą najlepszych polskich artystów kabaretu, teatru i estrady.
   Jako autor, reżyser i konferansjer występował m. in. w USA, Kanadzie, Australii, a także w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Szwecji, Włoszech i w Izraelu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz