piątek, 11 listopada 2011

Zaproszenie na spotkanie ósme - prof. Stanisław Baj i Magda Kujawska


Za niecałe dwa tygodnie, w czwartek 24 listopada br., spotkamy się na ósmych „Zmysłach Sztuki”. Zapraszam na godz. 18:30 do Królewskiej Cukierni Wilanowskiej na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie, ul. St.K. Potockiego 10/16.
Naszymi gośćmi będą artysta malarz prof. Stanisław Baj i wokalistka Magda Kujawska. Będziemy mogli podziwiać portrety wykonane przez artystę w technice olejnej oraz porozmawiamy o sztuce, źródłach inspiracji i potrzebie tworzenia. Ponadto Magda zaśpiewa dla nas „co w jej duszy gra...”

Przy udziale kuratora projektu Andrzeja S. Grabowskiego, bohaterowie ósmego spotkania wykreowali „wielobarwną dominantę” – ciastko, które smakowo skomponuje i wykona, zgodnie z tradycją naszych spotkań, mistrz cukierniczy z Królewskiej Cukierni Wilanowskiej.
         
Spotkanie tylko dla widzów dorosłych. Wstęp jest wolny.
A teraz czas na kilka słów o naszych artystach.

Profesor Stanisław Baj (http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Baj) urodził się w Dołhobrodach nad Bugiem na Polesiu. W latach 1968-1973 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Od 1973 roku studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1978 roku w pracowni prof. Ludwika Maciąga otrzymał dyplom z wyróżnieniem.
   W macierzystej uczelni pracuje od 1982 roku. Od 1990 do 2003 roku prowadził Pracownię Rysunku w Katedrze Malarstwa i Rysunku prof. Z. Gostomskiego. W latach 2003-2009 prowadził pracownię dla I roku studiów. Od roku 2009 Rada Wydziału Malarstwa powierzyła mu prowadzenie Pracowni Dyplomującej dla studentów od II do V roku.
   Wszystkie etapy swojej działalności dydaktycznej związał z warszawską Akademią,  pracując na stanowiskach: asystenta, adiunkta I st., adiunkta II st. i profesora. Tutaj też pod opieką promotorską prof. Ludwika Maciąga uzyskał kwalifikacje I stopnia w zakresie malarstwa. Kwalifikacje II stopnia otrzymał w roku 1996. Na stanowisko profesora ASP został mianowany w 2000 roku, zaś tytuł profesora uzyskał w roku 2002. Od 2004 roku pełni funkcję Prorektora ds. Studenckich i Współpracy z Zagranicą.
   Równolegle z dydaktyczną pracą na ASP w latach 1996-2001 prowadził seminaria z rysunku i malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.
   W pracy artystycznej prof. Stanisław Baj porusza się w obszarach malarstwa, rysunku a także grafiki, zakres tematyczny swojej twórczości koncentrując wokół dwóch najistotniejszych dla siebie osnów – portretu i pejzażu. Związany z tradycją realistycznej formuły obrazowania, w artystycznym, niepozbawionym emocjonalnego nastroju zapisie, przedstawia on wizerunki człowieka oraz ziemi danej ludziom do życia, w prostych motywach szukając najprostszej prawdy. Odrębnym terenem jego działalności artystycznej są obszary działań projektowych, wyznaczone przez takie dzieła jak: epitafium kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rywaldzie Królewskim, projekt tablicy upamiętniającej pobyt Jana Pawła II w kościele oo. Kapucynów w Warszawie oraz projekty witraży przeznaczone do kościoła parafialnego w Dołhobrodach. 
   Artysta jest autorem ponad 50 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, miedzy innymi w Niemczech, Grecji, Rosji, Kanadzie, uczestniczył także w ponad stu wystawach zbiorowych.
    Twórczość prof. Stanisława Baja to przede wszystkim dwie różne sfery malarstwa: portret i pejzaż. Portrety polskich chłopów o twarzach ogorzałych, wyrazistych rysach, utrudzonych, są nasycone psychologiczną obserwacją i zadumą. Artysta z mistrzowską pasją w oddawaniu rzetelnego „grubo ciosanego” realizmu postaci tworzy niepowtarzalny wizerunek polskiego chłopa, który już odszedł definitywnie z całą przestrzenią swojej kultury.
   Szczególne miejsce w twórczości prof. Stanisława Baja zajmuje jego Matka, nie tylko jako postać uwieczniona w dziesiątkach portretów, ale jako ktoś najważniejszy, najbliższy, niepowtarzalny i piękny w swojej skromności.
Pejzaże prof. Stanisława Baja to przede wszystkim rzeka Bug, rzeka zmieniająca swój nastrój w zależności od pory roku, dnia, ale też od stanu ducha artysty. Patrząc na tę rzekę w obrazach, Baja odnosimy wrażenie, że jej dzikość wręcz prowokuje artystę do zmagań z nią, z jej odwiecznym, często ponurym wizerunkiem, z którego mistrz chce wydobyć coś bardziej „ludzkiego”  i przyjaznego.
  Nieznaną w zasadzie częścią twórczości prof. Stanisława Baja jest malarstwo sakralne, które możemy podziwiać w wielu kościołach i klasztorach Polski. Docenił to również Papież Jan Paweł II uhonorowując artystę medalem „Bene marenti”.
   Również mało znana jest galeria portretów ludzi kultury i nauki, którą tworzy artysta od lat. Wszystkie te doskonałe prace są w zbiorach prywatnych lub uświetniają polskie uczelnie i inne instytucje naukowe.

    O twórczości prof. Stanisława Baja wypowiada się wielu znanych krytyków sztuki, znawców przedmiotu (http://www.artmera.pl/artysci.php?aid=1), jego malarstwo jest znane i rozpoznawalne w kraju i za granicą.


Magda Kujawska o sobie:
   Urodziłam się w najdłuższym dniu 1981 roku, w Gorzowie Wielkopolskim, w domu po brzegi wypełnionym muzyką. Swoją edukację muzyczną rozpoczęłam w wieku sześciu lat od nauki w szkole muzycznej I stopnia w klasie fortepianu, którą jednak musiałam przerwać po roku z powodów zdrowotnych. Przez następnych kilka lat doskonaliłam swoje umiejętności w grze na instrumentach klawiszowych w prywatnej szkole muzyki elektronicznej. Swoją przygodę ze śpiewaniem rozpoczęłam mając czternaście lat, kształcąc głos na zajęciach z emisji w Miejskim Centrum Kultury, a następnie między innymi jako kilkakrotny uczestnik Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Puławach.
  Jestem dwukrotną laureatką Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu, w 2001 i 2003 roku. Ponadto zdobyłam I miejsce na Festiwalu Wokalistów Jazzowych „Sing, Jazz, Blues” w Łomży oraz Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu. Jestem również laureatką konkursu „Mikrofon dla Wszystkich”, organizowanego przez Program I Polskiego Radia, a także zdobywczynią głównej nagrody telewizyjnej wersji tego konkursu w Programie 1 TVP w 2001 roku. Byłam również reprezentantką Polski podczas III Festiwalu Piosenki Zjednoczonej Europy w Zielonej Górze.
   Występowałam podczas koncertu inaugurującego „Polskie Jamboree” emitowanego „na żywo” w Programie III Polskiego Radia, a także podczas „Smart Jazzpol Festiwal” w 2003 roku. Wraz z prowadzonym przeze mnie chórem gospel „La Vie” występowałam podczas „Międzynarodowego Festiwalu Muzyki – Sacrum Non Profanum” w Trzęsaczu w 2007 roku. Ponadto kilkakrotnie miałam przyjemność śpiewać podczas koncertów organizowanych przez Program I Polskiego Radia, między innymi podczas specjalnego koncertu z okazji wręczenia złotej płyty dla albumu „Piosenki z Kabaretu Starszych Panów”.
  W 2003 roku postanowiłam stworzyć Chór Gospel „La Vie”. W urzeczywistnieniu pomysłu pomogło mi dwoje gorzowskich wokalistów – Marzena Śron i Sebastian Gawlik. Kilka miesięcy pracy zaowocowało powstaniem programu muzyki gospel śpiewanym przez ponad dwudziestu młodych wokalistów. Przez cztery kolejne lata byłam jednocześnie prowadzącą i solistką chóru.
   W 2011 roku moje, odkładane dotąd do szuflady szkice autorskich piosenek zaczęły nabierać bardziej realnych kształtów. Obecnie trwają prace nad stworzeniem pierwszej autorskiej płyty.

Dyskografia:
2cztery7 - „Funk dla smaku” (Embargo 2007) – udział gościnny w pięciu utworach
Mardi Gras - „Podaj Dalej” (2009) - udział gościnny w czterech utworach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz