czwartek, 2 czerwca 2011

Zaproszenie na spotkanie piąte - Maciej Sęczawa i Juliusz Erazm BolekPrzed nami piąte spotkanie z cyklu „Zmysły Sztuki", podczas którego będą prezentowane dzieła sztuki - malarstwo oraz poezja - oraz będzie można porozmawiać z ich twórcami, o tym, jak i gdzie poszukują inspiracji, a także jak wygląda warsztat twórczy. Odpowiedzi artystów powinny ułatwić nam odbieranie i zrozumienie sztuki oraz uwrażliwić wszystkie nasze zmysły na przekaz artystyczny.
Gośćmi Muzeum Pałacu w Wilanowie będą: artysta malarz z Zamościa - Maciej Sęczawa oraz poeta, laureat nagrody UNESCO 2010 - Juliusz Erazm Bolek.
Dodatkową atrakcją „Zmysłów Sztuki” jest poczęstunek w postaci oryginalnego dzieła sztuki cukierniczej, każdorazowo specjalnie opracowanego przez bohaterów danego spotkania. Jak będzie wyglądać i smakować ciastko jing jang wykreowane przez Macieja Sęczawę i Juliusza Erazma Bolka, dowiemy się już 9 czerwca (czwartek) 2011 r.
W imieniu Muzeum Pałac w Wilanowie zapraszam na godz. 19:00 do Królewskiej Cukierni Wilanowskiej na terenie Muzeum Pałac w Wilanowie, ul. St.K. Potockiego 10/16.
Spotkanie jest moderowane przez kuratora „Zmysłów Sztuki” Andrzeja S. Grabowskiego.
Spotkanie tylko dla widzów dorosłych. Wstęp jest wolny.
Patronem medialnym spotkań z cyklu "Zmysły Sztuki" jest "Weranda" - najlepiej sprzedający się ekskluzywny miesięcznik o wnętrzach (http://www.weranda.pl/).


Kilka słów o bohaterach 5 spotkania
MACIEJ SĘCZAWA
Stypendysta Ministra Kultury za osiągnięcia artystyczne w 1988 roku. Ukończył studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1995 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarskiej prof. Stefana Gierowskiego. Aneks do dyplomu z technik ściennych w pracowni prof. Edwarda Tarkowskiego. Od 13 lat realizuje własny program nauczania rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Zamościu. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za: „szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce”.

Najważniejsze wystawy i działania:
1993 – instalacja”Kokony”, Galeria „Aspekty”, Warszawa.
1993 – instalacja „Popcorn”, Muzeum Kaliningradu, Rosja.
1994 – instalacja „Piasek”, Galeria „Dziekanka”, Warszawa.
1995 – realizacja ścienna „Pekin”, Dom Dziecka , Warszawa.
1996 – Przegląd Malarstwa Młodych „Promocje 1995”, Państwowa Galeria Sztuki, Legnica.
1996 – Nagroda Miesięcznika „Format” na Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa.
1997 – indywidualna wystawa malarstwa „Pole”, Galeria „Kont”, Lublin.
1997 – wystawa malarstwa (wraz z Dariuszem Korolem),Galeria „Gi”, Zielona Góra.
1999 – indywidualna wystawa malarstwa, Galeria „Kont”, Lublin.
1999 – indywidualna wystawa akwareli, Christa Prema Seva Ashram, Puna, Indie.
2000 – wystawa malarstwa, „Galeria Jednego Obrazu”, Zamość.
2001 – „Zamojskie Środowisko Plastyczne”, BWA , Zamość.
2002 – „Dzieło Roku”, BWA, Zamość.
2005 – Jubileuszowa Wystawa Nauczycieli Liceum Plastycznego, Galeria ”Arsenał”, Zamość.
2006 - „Zimowy Przegląd Plastyki”, BWA, Zamość.
2008 - „Zimowy Przegląd Plastyki”, BWA, Zamość.
2010 – „PisArt -Expo, 2 Rasegna d'Arte Contemporanea”, Piza, Włochy.
2010 - „Zimowy Przegląd Plastyki”, BWA, Zamość.
2011 - „PisArt – Expo, 3 rasegna d'Arte Contemporanea”, Piza, Włochy.

JULIUSZ ERAZM BOLEK
Laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO - „Złote Pióro Feniksa” - za oryginalną twórczość i niekonwencjonalne sposoby jej prezentacji. Jego twórczość została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków świata. Autor kilkunastu książek, m.in.: „Prywatne zagrożenie”, „Skróty szaleństwa”, „Serce Błyskawicy”, „Sekrety życia. Kalendarz poetycki”, „Ars poetica”, „Sens-or”, „Abracadabra” oraz albumu plakatów poetyckich „Och! Ziemio Ty Moja!”.

Jest artystą poszukującym. Wynalazł nowy gatunek literacki „Emaliowany Felieton Poetycki (EFP), pisze także wiersze dialogowe (dwa podmioty liryczne w jednym utworze). Realizuje działania eksperymentalne dotyczące wizualizacji literatury. Opatentował nową formę książki tzw. „bodybook”. Ustanowił rekord Guinnessa na największy tom wierszy. Swoją twórczość popularyzuje przy pomocy plakatów poetyckich, widowisk typu dźwięk i światło, teledysków poetyckich itd. Publikuje swoją twórczość na etykietach samoprzylepnych (vlepki), obrusach, kaflach ceramicznych itd. Co roku pisze wiersze wielkanocne i bożonarodzeniowe, które trafiają do czytelników w formie pocztówek.

Juliusz ma bardzo oryginalne spojrzenie na sztukę: „Kiedy patrzę na stado wspaniałych krów beztrosko pasące się na pięknej zielonej łące, to zastanawiam się, czy sztuka jest potrzebna? I myślę, że te krowy też mają swoją sztukę, może dla mnie niezgłębioną, ale jakąś mają na pewno. Czy człowiek może żyć bez sztuki? Pewnie może, tylko co to za życie? Przypominało by ono życie krów bez łąki”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz